- Serviciul de Contabilitate - atribuții și competențe

PRIMĂRIA --> Contabilitate

Serviciul de Contabilitate - atribuții și competențe

Atribuțiile și competențele serviciului de Contabilitate al comunei Holboca, judetul Iasi:

1. Fundamentarea și întocmirea proiectului de buget anual de venituri și cheltuieli precum și propunerile de rectificare a acestuia, care va fi înaintat spre aprobare ordonatorului principal de credite;
2. Întocmirea programului anual de achiziții publice care va fi înaintat spre aprobare ordonatorului principal de credite;
3. Organizarea și ținerea la zi a contabilității în conformitate cu prevederile legii;
4. Participă la inventarierea patrimoniului și valorificarea rezultatelor acestuia;
5. Respectarea regulilor de întocmire a situațiilor financiare trimestriale și anuale și depunerea acestora la termenele stabilite la organul ierarhic superior;
6. Pregătește păstrarea documentelor justificative, a registrelor și a bilanțurilor contabile;
7. Organizarea și ținerea la zi a contabilității de gestiune adaptată la specificul instituției;
8. Întocmirea declarațiilor lunare legate de contribuțiile obligatorii aferente salariilor
9. Întocmirea situațiilor statistice;

Serviciul se ocupă cu: cheltuieli de personal, cheltuieli materiale, cheltuieli de capital, transferuri pentru ajutoare sociale (plata ajutorului social, plata ajutoarelor de deces pentru familiile/aparținătorii beneficiarilor de ajutor social, plata ajutorului de încălzire pentru beneficiarii de ajutor social, plata indemnizațiilor pentru copiii nou-născuți).

Data creare: 01-06-2016 10:42:21