Mai mult
Formulare

Atestat de Producător

Solicitarea atestatului de producător și a carnetului de comercializare a produselor din sectorul agricol conform Legii nr. 145 din 2014

Atestatul de producător reprezintă documentul eliberat persoanei fizice care desfășoară activitate economică în sectorul agricol, valabil pentru titularul acestuia și care atestă calitatea de producător agricol persoană fizică.

Carnetul de comercializare a produselor din sectorul agricol este documentul utilizat de persoana fizică care deține atestat de producător, precum și de soțul/soția, rudele/afinii de gradul I, după caz, pentru exercitarea actului de comerț cu ridicata sau comerț cu amănuntul a produselor agricole obținute în ferma/gospodăria proprie.

Pașii ce trebuie urmați pentru obținerea unui atestat de producător

1. Prezentarea la biroul Registrul Agricol;
2. Cetățeanul se prezintă la Registrul Agricol unde va completa o cerere tip, cu produsele și cantitățile pentru care solicită atestatul de producător;
3. Constatarea în teritoriu;
4. Transmiterea cererii și a procesului verbal către Direcția Agricolă Județeană în scopul eliberării avizului consultativ.

Acte necesare pentru eliberarea atestatului de producător:

• Cerere tip;
• Avizul consultativ;
• Chitanță în valoare de 70 lei plătită la casieria Primăriei Comunei Holboca (contravaloare atestat producător și carnet de comercializare).

Soluționarea și eliberarea Atestatului de Producător și a Carnetului de Comercializare:

După deplasarea în teren și constatarea existenței produselor pentru care solicită atestatul de producător, în termen de 5 zile de la depunerea cererii, cetățeanul își poate ridica atestatul de producător împreună cu carnetul de comercializare de la biroul Registrul Agricol.